V Pekingu je skoro nemožné počuť charakteristický zvuk helikoptérového rotora, ako je to bežné v iných veľkých mestách sveta. To preto, lebo pekingská vláda nedovolí lietadlám a leteckej technike lietať nad centrom Pekingu. Výnimkou sú iba veľké vojenské prehliadky, ktoré sa v meste konajú. Olympijské hry 2008 ale túto skutočnosť zmenili. Obyvatelia Pekingu majú v týchto dňoch možnosť počuť a vidieť hneď niekoľko vrtuľníkov. Jedná sa o vrtuľníky čínskej polície a čínskej televízie CCTV. Peking pracoval na vytvorení vrtuľníkovej polície už dlho pred olympiádou – cieľom tejto jednotky je zabezpečiť bezpečnosť Olympijských hier v Pekingu 2008. Čínska polícia dostala nové vrtuľníky v polovici minulého roka. Podľa slov Qiang Wei, zástupcu riaditeľa pekingského Mestského výboru Komunistickej strany Číny, je tím pilotov výborne pripravený na hliadkovanie zo vzduchu. Vrtuľníky budú po olympijských hrách použité na ochranu bezpečnosti Pekingu. Na fotografii môžete vidieť helikoptéru CCTV nad štvrťou Jianguomen vo východnom Pekingu.
Podobne ako v Pekingu, nie je mozne vidiet nic letiaceho v malej vyske ani nad Moskvou. Ziadne sanitarne ci zachranarske lety, dokonca ani policia. Ani nehovorim o vyhliadkovych letoch. Ale v pripade tychto dvoch miest sa da hovorit asi o rovnakom druhu paranoje.
Áno, získať kontrolu nad vzdušným priestorom je jedným z hlavných spôsobov, ako zabrániť verejnosti získať pomerne rýchlo informácie o aktuálnom dianí v meste.
Olympijské hry túto skutočnosť zmenili iba na chvíľu. Všetko sa vrtátilo do starých koľají…
Čína už nie je krajinou, ako bola kedysi. Spojené štáty vo výročnej správe o ľudských právach zverejnenej v marci 2008 vyškrtli Čínu zo zoznamu desiatich najväčších porušovateľov ľudských práv, no doplnili ho o Sýriu, Uzbekistan a Sudán. Správa ministerstva zahraničných vecí USA o ľudských právach za rok 2007 ukázala, že Čína, ktorá vzbudila nádeje, že v rámci usporiadania letných olympijských hier 2008 sa v krajine zlepší aj prístup k ľudským právam, tak už nie je na zozname medzi krajinami ako Severná Kórea, Mjanmarsko či Irán. Aktuálna správa neuvádza žiadny dôvod zlepšenia hodnotenia Číny, kľúčového partnera Washingtonu na rokovaniach o denuklearizácii Severnej Kórey, no píše sa v nej, že „celková situácia v oblasti ľudských práv v Číne bola v roku 2007 neradostná“.