Uvidieť vrtuľník v našich zemepisných šírkach nad mestom je pomerne zriedkavé. Vo veľkých amerických mestách je to naopak bežný jav. Počas môjho pobytu v New Yorku som neustále nad Manhattanom mohol vidieť rôzne druhy vrtuľníkov. Okrem vyhliadkových helikoptér to boli policajné, novinárske, ale aj súkromné stroje. Na Manhattane vrtuľníky najčastejšie lietajú z týchto heliportov: West 30th St. Heliport, The Downtown Manhattan Heliport a East 34th St. Heliport. Niektoré lepšie hotely ponúkaju dovoz z letiska a na letisko. Napríklad cesta vrtuľníkom z JFK na Downtown Manhattan Heliport trvá iba osem minút a stojí $ 150.00. Čo pri cenách a hlavne časoch pozemného transportu nie je až také zlé.
Zatiaľ čo vrtuľníky napríklad v Las Vegas štartujú väčšinou z letiska, tak na Manhattane sú to už spomínané heliporty. Tie sa síce nachádzajú v bezprostrednej blízkosti obývaných častí, ale predsa len sú trochu bokom. Ja som navštívil dva heliporty a oba sa nachádzajú na bývalých mólach na riekach. Jeden bol na East River a druhý na Hudson River.
Midtown Heliport
V jedno nedeľné popoludnie, som sa rozhodol navštíviť jeden heliport aj s fotoaparátom. Vzhľadom na polohu môjho hotela voľba padla na Midtown Heliport, alebo tiež West 30th St. Heliport. V to nedeľné, októbrové popoludnie bolo nábrežie plné cyklistov, korčuliarov, peších, ale aj štvornohých návštevníkov. Postavil som sa teda k plotu heliportu a plôtiku nábrežia a ostávalo len počkať. Prevádzka je tam naozaj veľmi, veľmi hustá, a tak každú chvíľku buď niečo štartovalo, alebo pristávalo. Heliport je rozdelený na tri časti. Jedna z ktorej operujú súkromné stroje a v jej blízkosti je parkovisko pre limuzíny pasažierov. Druhá časť slúži zákazníkom firiem poskytujúcich vyhliadkové lety a nakoniec tretia časť je časť technická, kde sa stroje plnia palivom a ďalej sú tam stojánky pre vrtuľníky.
Pozerať ako beží život na takomto heliporte je skutočne nevšedný zážitok a odporúčam ho každému človeku s rovnakým postihnutím, ako mám ja: helicopter positive.
Vrtuľníky
Čo sa týka techniky, tak na vyhliadkové lety sa väčšinou používajú rôzne verzie Bell Jet Ranger a Eurocopter EC-350/355.
Medzi súkromnými strojmi nájdete Sikorsky 76, alebo tiež Dauphin od EC. Hustá prevádzka nie je len na nábreží a vo vzduchu, ale aj na rieke samotnej. V to popoludnie, keď som tam bol ja práve odchádzali veľké výletné lode na svoju púť, ale bolo tam aj množstvo ďalších plavidiel, poväčšine súkromných. Niektoré z nich boli v cene tých vrtuľníkov.
Výhliadkové lety
Chcel som ísť aj na vyhliadkový let, ale nemal som dopredu zarezervované miesto cez internet a bohužiaľ, ale ostatné lety v to popoludnie boli už plne obsadené. Pričom stačilo len pred mojim odchodom z hotela iba poslať mailom objednávku, alebo požiadať službu v hoteli, ktorá by mi to telefonicky dohodla. Ceny sú dosť rôzne, lebo spoločnosti poskytujúce vyhliadkové lety sa predbiehajú v ponukách. Tak napríklad za 5-7 minútový let zaplatíte $ 75.00 na osobu, plus dane a poplatky, za 15-17 minútový let to už bude $204.00 plus poplatky a dane, ale ak máte priateľku a chcete ju vziať večer na 15-17 minútový let nad Manhattan na súkromnom vrtuľníčku, tak si pripravte 849.00 dolárov za celý vrtuľník.
Ak teda niekedy budete mať cestu do New Yorku, tak si nechajte dve tri hodinky a navštívte niektorý z miestnych heliportov. Myslím, že nebudete ľutovať.
Fotogaléria: New York City Helicopters
Autor fotografií: Juraj Krajčírovič