Monino pri Moskve – múzeum leteckých vzdušných síl

Fotogaléria: Monino pri Moskve (Rusko) – múzeum leteckých vzdušných síl – Juraj Krajčírovič
Fotografie vrtuľníkov, ktoré môžete zhliadnuť v múzeu Monino pri Moskve. Bohužiaľ v čase mojej návštevy popŕchalo, ale počasie si nevyberieš.
JAK-24Mi-4MI-6Mi-6PMi-8 & Mi-10Mi-10Mi-24A & Mi-24DMi-26Mil V-12Vertol 44

Moninské múzeum – oficiálne nazývané Ústredné múzeum vzdušných vojenských síl sa nachádza 38 km východne od Moskvy. Nachádza sa na teritóriu Vojenskej leteckej akadémie J. A. Gagarina. Patrí k najväčším leteckým múzeam na svete a určite v ňom nájdete najväčšiu zbierku lietadiel a vrtuľníkov vyrobených na území bývaleho ZSSR. Má dve základné expozície: vonkajšiu – exponáty sú umiestnené pod šírim nebom a vnútornú – kde sú exponáty umiestnené v hangároch.
Ja som múzeum navštívil v nedeľu – deň, kedy majú oficiálne zatvorené. Mal som možnosť chodiť po múzeu bez sprievodcu, ale hangáre ostali pre mňa bohužial zatvorené, čo bola škoda, lebo tam sa nachádzajú naozaj skvostné lietadlá a vrtuľníky.
Ale neľutoval som ani asi tých 5 hodín vonku. Ako prvé Vám udrie do očí kolos, ktorý len tak neuvidíte: Mil V-12. Pri pohľade naňho Vás napadne: „Ako toto mohlo lietať ?“ Nuž aj vzhľadom na to, že celkovo boli vyrobené aj s prototypom iba tri kusy, tak asi nie moc dobre. Je to ozaj kolos. Raritou je kabína navigátora, ktorá je vlastne na druhom poschodí, nad pilotnou kabínou. Tento stroj je v pomerne dobrom stave. To sa bohužiaľ nedá povedať o vačšine ostatných exponátov umiestnených vonku aj napriek obrovskej snahe miestnych nadšencov. Klimatické podmienky v tejto oblasti proste urobia svoje.
Medzi hangármi je umiestnená ostatná časť expozície vrtuľníkov. Väčšinou sa jedná o stroje z konštrukčnej kancelárie MIL. Nájdete tam Mi-1, Mi-2, Mi-4, Mi-8, Mi-6, ako aj jej požiarnu verziu Mi-6P. Dominantou tejto plochy je určite Mi-10, ktorá tam stojí vďaka vysokému podvozku o „poschodie vyššie“. Sú tu aj dve verzie bojového vrtuľníka Mi-24. Verzia „A“ so svojou hranatou kabínou a potom verzia „V“ s dvoma kvapkovitými krytmi, ako ju poznáme dnes. Nesmiem zabudnúť ani na Mi-26. Medzi hangármi nájdete aj menej známy Jak–24 Lietajúci vagón, dvojrotorový vrtuľník.
Je tu aj jeden americký stroj Vertol 44, ku ktorému sa viaže historka, že keď bol Nikita Chruščov na návšteve u prezidenta Eisenhowera vo Washingtone, tak sa mu veľmi páčil let prezidentským vrtuľníkom. Ako výsledok bol dar USA Vertol 44. Dodnes má US registračku a fabrické sfarbenie. Na vonkajšej ploche však môžete vidieť aj Ka-26 s protibežnými rotormi. Oveľa vačšia a asi aj cennejšia zbierka stojov tohto typu je však vnútri v hangároch.
Skoro každý exponát v tomto múzeu by potreboval zrenovovať. Je smutné vidieť také vzácne a krásne stroje chátrať a pre mňa nepochopiteľné, že taká veľmoc akou Rusko stále bezpochyby je si neváži svoju históriu. Určite, že to je o peniazoch, ale tých je tam viac ako dosť, len sa používajú na úplne iné účely. Ale to je už iná téma.

Autor fotografií: Juraj Krajčírovič

Poradňa

Potrebujete radu? Chcete pridať komentár, doplniť alebo upraviť túto stránku? Vyplňte textové pole nižšie. Ďakujeme ♥