V týchto dňoch uplynie rok od lesného požiaru v Slovenskom raji v lokalite Koč neďaleko obce Hrabušice. Pri tejto akcii pomáhali aj armádne a súkromné helikoptéry. Už od prvých dní boli na hasenie lesného požiaru v Národnom parku Slovenský raj nasadené vrtuľníky ministerstva obrany a súkromných firiem Air Transport Europe a TECH-MONT Helicopter Company. Hasiči si blízko požiaroviska pripravili nádrž s vodou, odkiaľ ju čerpali do bambi vakov. Príčinou lesného požiaru v Slovenskom raji bol s najväčšou pravdepodobnosťou úder blesku do stromu.
Armádne Mi-17
Pri likvidácii požiaru v obci Hrabušice pomáhali hasičom tri vrtuľníky Mi-17 Armády SR. Od nedele 22. júla 2007 do soboty 29. vykonali tieto vrtuľníky spolu 906 letov a nalietali 141 letových hodín. Na hasenie lesného požiaru bambi vakmi použili takmer 1,5 milióna litrov vody.
Mi-8 – ATE
Posádka vrtuľníka Mi-8 (ATE) prerušila práce v Oraviciach a letela na pomoc hasičom. Keďže absentovala dohoda o úhrade nákladov, vedenie spoločnosti rozhodlo, že tri letové hodiny v hodnote približne 205-tisíc Sk, z nich dve pri hasení požiaru a jednu pri presune vrtuľníka z Oravíc, venuje spoločnosť ATE ako sponzorský dar Slovenskému raju. Požiar v Slovenskom raji hasila posádka ATE Poprad na vrtuľníku Mi-8T OM-EVA s menom Kristína.
Hasenie vrtuľníkmi na Slovensku
Na Slovensku sú v súčasnosti len dve súkromné firmy, ktoré disponujú leteckou technikou schopnou účinne pomôcť pri hasení lesných a iných rozsiahlych požiarov – Air Transport Europe a TECH-MONT Helicopter company. Otázne je postavenie spoločnosti UT Air, ktorá deklaruje, že hasenie požiarov dokáže zabezpečiť. Okrem toho ešte prednedávnom neexistovala zmluva medzi štátom a súkromnými spoločnosťami o hasení požiarov. Hlavné slovo majú teda armádne vrtuľníky.
Fakty o požiari v Slovenkom raji
Hlásenie o lesnom požiari v Slovenskom raji v lokalite Koč dostali hasiči v nedeľu 22. 7. 2007 o 14:57. Požiar vznikol v katastri obce Vernár. Požiar zasiahol aj približne dva hektáre v Národnej prírodnej rezervácii Sokol. V ťažko dostupnom a skalnatom teréne sa pozemnou technikou k požiarovisku nedalo vôbec dostať. Nasadenie vrtuľníkov niekoľko dní komplikoval aj silný vietor. Dohasovanie pomocou genfo viest, ručného náradia a jazierkovým systémom hasenia trvalo až do 31. júla, kedy bol požiar definitívne zlikvidovaný.
Fotky
Zdroj fotografií: www.24hod.sk a www.topky.sk.
Kristína, ATE, Mi-8T, OM-EVA
Helikoptéra Kristína, Air Transport Europe (Mi-8T, OM-EVA) pomáha hasiť požiar v Slovenskom raji.
Akým vrtuľníkom hasila ATE?
Agustou?
Hasili vtedy aj niektorí z chlapcov, čo zahynuli pred týždňom?
Ano hasili chlapci moji zlati!!!! Uz im je dobre…..
Bol tam Rolko a Bohusko…..Ti tam ostali, Majer bojuje!!!!!
Helico, tak teď tomu nerozumím. Jak to myslíš, že tam zůstali?
No pokiaľ sa nemýlim ani na jednej fotke nie je Agusta pretože Agusta je vrtuľník určený pre rýchly prevoz ľudí do nemocnice alebo na pomoc v horách.A nie na práce typu hasenie lesných požiarov.Na fotkách sú vrtuľníky Mi-8 od spoločnosti Ate.
Ako dlho trvalo hasenie požiaru v Slovenskom raji?
Hasenie trvalo viac dní, kvôli silnému vetru a ťažko dostupnému terénu.
Je efektívne používanie helikoptér na hasenie lesných požiarov vzhľadom na ich náklady?
Áno, v ťažko dostupných oblastiach sú helikoptéry neoceniteľnou pomôckou.